Zobacz synonimy słowa kreskować
Zobacz odmianę przez przypadki słowa kreskować
Zobacz podział na sylaby słowa kreskować
Zobacz hasła krzyżówkowe do słowa kreskować
Zobacz anagramy i słowa z liter kreskować
Głosowanie (tzw. kreskowanie ) było czynnością uciążliwą i czasochłonną, toteż wygodniej było ustalać wybory na zasadzie wstępnych układów między konkurentami., źródło: NKJP: Urszula Augustyniak: Historia Polski 1572-1795, 2008
Murzynowski (w 1551 r.), który żądał: a) aby zaznaczać różnicę między jasnym i ścieśnionym e i o, podobnie jak odróżniano jasne i ścieśnione a, i także je kreskować; b) aby inaczej, niż to dotychczas robiono z a, kreskować samogłoski ścieśnione [...]., źródło: Bronisław Wieczorkiewicz, Roxana Sinielnikoff: Elementy gramatyki historycznej języka polskiego: z ćwiczeniami, 1965 (books.google.pl)
Dziecko może kreskować poruszając ręką od lewej do prawej strony kartki lub odwrotnie, według własnego wyboru. Po minucie pracy przerywamy kreskowanie. Oznaczany na kartce rodzaj ręki i oka. Następnie podajemy drugą kartkę mówiąc: „Bardzo dobrze. Teraz weź ołówek do innej ręki i będziesz stawiać kreski drugą ręką tak szybko jak potrafisz”. , źródło: Stanisław Zabielski: Opóźnienia rozwoju psychoruchowego: metodologia, metody badań, 1985 ((books.google.pl)
Głosowało się przez kreskowanie., źródło: Prace i materiały etnograficzne, 1947 (books.google.pl)
Jeśli idzie o Szymonowica, to trzeba stwierdzić przede wszystkim, że nie używał on znaków diakrytycznych, tj. nie kreskował miękkich s, z, c i nie kropkował spółgłoski szczelinowej z., źródło: Halina Wiśniewska: Porównanie pisowni w listach i pierwodrukach utworów Szymona Szymonowicza, Pamiętnik Literacki, nr 79/2, 1988 (books.google.pl)
Uczyliśmy się razem... uje nie kreskuje ... i podobnych rzeczy. , źródło: NKJP: Jáchym Topol: Droga do Bugulmy, 2006
[...] miejsce przekroju kreskujemy równoległymi liniami ciągłymi cienkimi rysowanymi pod kątem 45°., źródło: Krzysztof Redlarski, Tomasz Gardzioła: Podstawy projektowania i grafika inżynierska, 2014 (slideplayer.pl)
Było ono tajne, przez kreskowanie (art. X ust. 3); ustawa nie przepisywała bliżej procedury. W praktyce wotowano sekretnie decydując większością głosów wówczas, gdy nie było w kole porządkowym jednomyślności, źródło: Historia, nr 25-28, 1989 (books.google.pl)
[...] grawerunek jest płytki, a linie szrafirunku, którym wypełniono ich pola i bordiury, nieregularnie splątane; rytownik pracowicie kreskował tło, nie przejmując się ich przebiegiem., źródło: Przemysław Mrozowski: Polskie nagrobki gotyckie, 1994 (books.google.pl)
Często drogowcy słyną z niedbalstwa lub zwykłej oszczędności i nie kreskują powierzchni wyłączonej z ruchu znakiem P-21, przeznaczonej tylko dla ruchu tramwajów. , źródło: Internet: forum.prawojazdy.com.pl
Tak zwane długie s występuje często w obu tekstach; jeśli zastępuje ś, z reguły nie jest kreskowane., źródło: NKJP: Elżbieta Koniusz: O badaniach nad językiem epistolarnej spuścizny Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kolejne dwa listy pisarza nieodnotowane w Nowym Korbucie, Studia Paedagogica I, 2008
Pierwszy wojewoda krakowski Piotr Zborowski kreskował na Jana Kostkę z racji jego rozlicznych cnót, osławionych zasług dla Rzeczypospolitej i rodowodu usque Piasto, wspartego na wielkim bogactwie, co wszystko walnie może się przyłożyć do ustalenia i uświetnienia panowania, źródło: Stanisław Bodniak, Zofia Skorupska: Jan Kostka kasztelan gdański, prezes Komisji Morskiej i rzecznik unii Prus z Koroną, 1979 (books.google.pl)
System kreskowań samogłosek nie był konsekwentny: kreskowano pochylone e, o, ale na odwrót jasne a; pochylone zaś a nie było kreskowane. Tylko w nielicznych drukach konsekwentnie kreskowano także a pochylone., źródło: Marian Kucała: O języku poetyckim Jana Kochanowskiego: wybór artykułów z „Języka Polskiego”, 1984 (books.google.pl)
Trudne słowo
- despotyzm
- absolutyzm, autokracja, autokratyzm