1/96 grzywny

26.
kwarta
-
podatek ustanowiony przez Zygmunta Augusta w połowie XVI w. wynoszący 1/4 dochodu z dóbr królewskich na utrzymanie stałego wojska zaciężnego

27.
kwarta
-
stałe wojsko zaciężne w dawnej Polsce, utrzymywane z kwarty - podatku, wojsko kwarciane

-
nazwa dawnego podatku naliczanego dzierżawcom w wysokości 1/4 dochodów z dóbr królewskich

Powiedz kwarta:

Odmiany: kwarcie, kwart, kwartach, kwartami, kwartą, kwartę, kwarto, kwartom, kwarty,

eSynonimy.pl - synonimy słowa kwarta Zobacz synonimy słowa kwarta

eOdmiany.pl Zobacz odmianę przez przypadki słowa kwarta

eSylaby.pl - sylaby słowa kwarta Zobacz podział na sylaby słowa kwarta

eHasla.pl - hasła krzyżówkowe słowa kwarta Zobacz hasła krzyżówkowe do słowa kwarta

eAnagramy.pl - anagramy i słowa z liter kwarta Zobacz anagramy i słowa z liter kwarta

Tłumaczenie wyrazu kwarta:

angielski quart  niemiecki vierte  czeski čtvrtý  ukraiński четвертий  rosyjski четвертый  szwedzki fjärde  francuski quatrième  hiszpański cuarto  włoski quarto  holenderski vierde  duński fjerde  estoński neljas  łaciński quartus  łotewski ceturtais  litewski ketvirtas  afrykanerski vierde  albański i katërt  arabski رابع  ormiański չորրորդ  azerski dördüncü  białoruski чацвёрты  bośniacki četvrti  bułgarski четвърти  chorwacki četvrta  fiński neljäs  gruziński მეოთხე  grecki τέταρτος  hebrajski ד  węgierski negyedik  irlandzki ceathrú  japoński 第四の  koreański 네번째  macedoński четвртиот  mongolski дөрөв дэх  norweski fjerde  portugalski quarto  rumuński al patrulea  serbski четврти  słowacki štvrtý  słoweński četrti  tajski ที่สี่  turecki dördüncü  uzbecki tortinchi  wietnamski thứ tư  walijski pedwerydd
tłumaczenie użytkowników lub automatyczne

Cytaty ze słowem kwarta

Zdjął [...] ze ściany blaszaną kwartę, nachylił się nad wiadrem i zaczerpnął ze zgrzytem po dnie. , źródło: NKJP: Marek Nowakowski: Gdzie jest droga na walne?, 2007

Pozycja siódma [...] pozwala na szybki półobrót i jest bardzo dynamiczna. Poparta skrętem ciała zbija broń przeciwnika, a Ty kontynuujesz ruch w postaci niskiej kwarty na drugiego przeciwnika., źródło: NKJP: Internet

Pierzyna leżała na podłodze, a na stołku, w pogotowiu, kwarta z wodą., źródło: Internet: arelianne.e-blogi.pl

[...] dawny instrument smyczkowy posiadający pudło rezonansowe o kształcie zbliżonym do skrzypiec. Posiadał zwykle 5 strun melodycznych strojonych w kwartach i kwintach [...]. , źródło: NKJP: Internet

W pierwszym tygodniu nie było dnia, by nie odwiedziła ich któraś z sióstr, by nie pojechali z rodzinną rewizytą, by nie zajechał Józef [...] i by w końcu nie stanęła na stole kwarta wódki dla każdego i kiszone ogórki dla wszystkich. , źródło: NKJP: Monika Piątkowska: Krakowska żałoba, 2006

Na Śląsku pod koniec XIII wieku zaczęto bić odpowiednik monetarny kwarty - kwartnik. , źródło: NKJP: Internet

Pewnego razu, gdy zmęczony i ledwie trzymający się na nogach szeregowiec pił mleko z kwarty, którą podała mu wieśniaczka, Łuczyński wyrwał mu kwartę i sam wypił resztę., źródło: Leon Berbecki: Pamiętniki generała broni Leona Berbeckiego, 1959 (books.google.pl)

W połowie XVII wieku „państwowe” wojsko polskie, tzn. utrzymywane z kwarty, liczyło około 4000 żołnierzy [...]., źródło: NKJP: Internet

Kwartę płacono do skarbu rawskiego corocznie w okolicy Zielonych Świąt. , źródło: NKJP: Agnieszka Borkowska: Przybywają po skarb kwarciany, Dziennik Łódzki, 2007-05-30

Przez niemal całą trzecią kwartę mądrze grający koszykarze Pacesasa utrzymywali minimalną przewagę. , źródło: NKJP: Paweł Durkiewicz: Asseco Prokom dzielnie walczył z aktualnym mistrzem Euroligi, Dziennik Bałtycki, 2010-01-07

Kto ma trochę słuchu, rozpozna interwały muzyczne: oktawę (1:2), kwartę (3:4) i kwintę (2:3). , źródło: NKJP: Jan Gaj: Laboratorium Wiedzy i Życia, Wiedza i Życie nr 1, 2001

Z chwilą zakończenia rewizji dóbr i dostarczenia inwentarzy dochodów z królewszczyzn, kwarta płacona przez posiadaczy lenn winna być zgodna z danymi w nich zawartymi., źródło: NKJP: Tadeusz Szulc: Z badań nad egzekucją praw, 2000

Po jego śmierci ok. 1450 r. wśród pozostałych po nim dóbr dziedzicznych był dom w rynku oraz sołectwo w Brzeźnie, Nowej Wsi i Dębowej Łące. Pozostała także kwarta pola, stanowiąca posag jego żony [...]., źródło: Urszula Sowina: Sieradz: układ przestrzenny i społeczeństwo miasta w XV-XVI w, 1991 (books.google.pl)

Kościół utrzymywał się z 6 kwart własnej ziemi, miał również prawo dziesięciny ze wsi Łaganów. , źródło: NKJP: Opowieści świąteczne, Dziennik Polski, 1999-12-27

Zgodnie z miejscową tradycją nazwa wywodziła się podobno stąd, że w czasie jednej z wojen obozowały tu wojska królewskie, czyli kwarta, podczas gdy pospolite ruszenie stało w sąsiedniej Biłce Szlacheckiej. , źródło: NKJP: Internet

Wisła tylko w trzeciej kwarcie zaprezentowała dobrą koszykówkę, ale na nic więcej nie było jej wczoraj stać., źródło: NKJP: (J): Trzecia kwarta i nic..., Gazeta Krakowska, 2003-02-16

Dobrze, że w pierwszych dwóch kwartach często trafialiśmy do kosza przeciwników. , źródło: NKJP: (JB): Porażka i zwycięstwo Legionu Wyjść z “dołka”, Mazowieckie To i Owo, 2006-02-26

Sidła stawiają. Na susły. Jurek mówi, że za suślą skórkę dostaniesz w skupie pół funta cukru! Albo kwartę oleju słonecznikowego. , źródło: NKJP: Jerzy Krzysztoń: Wielbłąd na stepie, 1978

Podstawową jednostką masy była grzywna, którą dzielono na 4 wiardunki, 8 uncji, 16 łutów, 24 skojce i 96 kwart. , źródło: NKJP: L.P.: O dawnych miarach w Polsce, EKO-U Nas, nr 35, 2005

Wszakże utrudniali sobie zadanie, utrzymując grecki pogląd, że tylko oktawa, kwinta i kwarta dźwięczą harmonijnie., źródło: Władysław Tatarkiewicz: Estetyka średniowieczna, 1963 (books.google.pl)

W spisie można zaleźć 174 przepisy na napoje, likiery, nalewki, pasztety, galaretki, leguminy itp. Autorki posługują się przy tym niespotykanymi dziś jednostkami miary i wagi: garncami, łutami, funtami, kwartami i mendlami. , źródło: NKJP: (ALG): Sernik pod pierzynką, Dziennik Polski, 2005-03-09

W 1510 roku Luboń liczy 7 kwart roli chłopskiej i 6 kwart roli folwarcznej, 2 młyny i karczmę., źródło: NKJP: Internet

Nash ponadto 10 razy asystował przy celnych rzutach, a w decydującej czwartej kwarcie zdobył niemal połowę swych punków. , źródło: NKJP: (jot): Nash jest nasz, Dziennik Polski, 2008-01-24

Jan Szczęsny Herburt na widok szarży kwarty czmychnął z pola bitwy, podobno wskutek panicznych okrzyków Piotra Łaszcza., źródło: Internet: Jerzy Besala: Gdy bracia brali się do bicia (chomikuj.pl)

Kiedyś teść wylał mi pod kołdrę całą kwartę wody. Ale to było na wsi. W mieście ten wielkanocny zwyczaj lania wodą jest znacznie mniej „agresywny”. , źródło: NKJP: Magdalena Baranowska-Szczepańska: Przechlapane, Polska. Głos Wielkopolski, 2005-03-29

Po zamieszkaniu w drugiej połowie 1886 roku [...] jeszcze przez pewien czas udzielał w miejscowym TG „Sokół” lekcji umiłowanej szermierki, nauczając między innymi owej słynnej polskiej kwarty, przez Niemców zwanej „piekielną”!, źródło: Rocznik Krakowski, 1990 (books.google.pl)

Rosnące zaniepokojenie szlachty budziło przejmowanie przez instytucje kościelne dóbr ziemskich na podstawie tzw. zapisów nabożnych w testamentach - wbrew ustawom [...]zakazującym zapisów dla Kościoła i duchowieństwa na łożu śmierci [...]. Zakaz [...] wynikał z obawy przed osłabieniem obronności przez mnożenie dóbr wyjętych spod obowiązku płacenia kwarty [...]., źródło: NKJP: Urszula Augustyniak: Historia Polski 1572-1795, 2008

Wybiega do kuchni i oto już wraca z poczęstunkiem! Na drewnianej rzeźbionej tacy zdobna cynowa kwarta! , źródło: NKJP: Jerzy Broszkiewicz: Doktor Twardowski, 1977

Zapis słowa kwarta w języku migowym

wikipedia

zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 'k'zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 'w'zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 'a'zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 'r'zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 't'zapis słowa kwarta w języku migowym. Litera 'a'

Zapis słowa kwarta w alfabecie Braille'a

zapis słowa kwarta w języku Braillea. Litera k zapis słowa kwarta w języku Braillea. Litera w zapis słowa kwarta w języku Braille`a. Litera a zapis słowa kwarta w języku Braillea. Litera r zapis słowa kwarta w języku Braillea. Litera t zapis słowa kwarta w języku Braille`a. Litera a